Щебінь і гравій: різниця між матеріалами
Як щебінь, так і гравій часто використовуються в процесі будівництва або ремонту. На перший погляд, ці сипкі матеріали дуже схожі й не мають суттєвих відмінностей та можуть взаємозамінюватися. Але насправді різниця між щебенем і гравієм вагома. І тому при вирішенні питань, пов'язаних із будівництвом, потрібно знати й враховувати основні відмінності між цими матеріалами.
Спільні властивості щебеню та гравію
Походження
І щебінь, і гравій — це сипучі будівельні матеріали, що являють собою зерна (шматочки гірської породи) різних розмірів. Одна зі спільних властивостей — природне походження. Але якщо щебінь отримують у результаті дроблення лише гірської породи (виняток — штучний щебінь), то гравій може бути річковим або морським.
Сфера застосування
Сьогодні щебінь і гравій — популярні будівельні матеріали. Їх використовують для:
- вирівнювання ділянок;
- залізобетонних конструкцій;
- бетонних розчинів;
- обробки фасадів;
- викладання доріжок і т. д.
Різниця між щебенем і гравієм
Технологія виробництва
Щебінь виготовляють шляхом дроблення уламків гірської породи за допомогою стаціонарного або пересувного обладнання (грохотів, млинів). Потім будівельний матеріал сортують за фракціями. Більше про технологію добування та переробку породи можна дізнатися тут.
Гравій же утворюється природним шляхом під час поступового руйнування гірської породи. Зерна збирають на поверхні спеціальною технікою. Зазвичай такий будівельний матеріал містить багато домішок — піску, глини, ґрунту, різних органічних речовин. Тому каміння може піддаватися додатковій обробці: калібруванню, відсіву, промиванню. А якщо гравій дуже крупний, його можуть подрібнювати. Як і щебінь, гравій також сортують на фракції.
Отже, гравій утворюється в результаті самостійного руйнування породи, а щебінь — механічного.
Форма й властивості поверхні
Зерна щебеню мають довільну форму з гострими кутами: саме ця властивість забезпечує хорошу адгезію щебеню.
Красивий зовнішній вигляд гравію — його головна перевага: зерна округлі, пласкі.
Різниця між щебенем і гравієм також у тому, що якщо зерна першого матеріалу шорсткі, то другого — мають гладеньку поверхню.
Від форми зерен залежить те, де буде застосовуватися сипучий матеріал. Щебінь має кращі технічні характеристики (у порівнянні з гравієм), що забезпечує надійне зчеплення з іншими будівельними матеріалами. Його добре використовувати як добавку до бетонних або залізобетонних розчинів: він надає конструкції міцності та довговічності. За необхідності можна більш детально ознайомитися з основними властивостями й сферами застосування щебеню.
Гравій має красивішу форму зерен, тому найчастіше застосовується з декоративною метою: ним прикрашають доріжки, фасади будинків, використовують при облаштуванні садово-паркових зон, але рідко — для виготовлення бетону та зведення фундаменту.
Кольорова гама
Щебінь не має такого розмаїття кольорів, як гравій. Зазвичай це однокольоровий матеріал. Гравій же може бути рожевим, коричневим, блакитним. Ця характеристика (як і форма зерен) також визначає використання гравію для декорування ландшафтів.
Вартість
Ціна гравію і щебеню приблизно однакова. Але в процесі будівництва гравій витрачається швидше, ніж щебінь, тому такого матеріалу знадобиться значно більше. Це пов'язано з тим, що округлі зерна гравію швидко заповнюють порожнечі.
Перед тим, як купити сипкий матеріал, визначте, для яких потреб будівництва він потрібен, а також добре вивчіть головні відмінності між гравієм і щебенем.