Статті
Відділ продажу:
Онлайн-замовлення:
Оформити заявку

Граніт у будівництві й архітектурі

Граніт — найпоширеніша й водночас одна з найпопулярніших гірських порід, яку сьогодні активно використовують у будівництві й архітектурі. Зумовлено це високими експлуатаційними характеристиками граніту, передусім, міцністю будівельного матеріалу. Крім цього, граніт — надзвичайно красивий, «розкішний» камінь, що має багату колірну палітру й добре поєднується з іншими видами будівельного матеріалу.

Склад і структура граніту

Граніт має зернисту структуру: дрібні частки каменю щільно сполучаються між собою. Оскільки граніт утворюється з магми, особливість структури цього каменю залежить від кількох чинників:

  • глибини розташування магми;
  • способу заповнення магмою порожнечі землі;
  • особливостей процесу охолодження магми в надрах землі.

Граніт — інтрузивна гірська порода з полікомпонентним складом, до якого входять:

  • польовий шпат (60 %);
  • кварц (близько 30 %);
  • біотит;
  • мусковіт;
  • рогова обманка (рідко).

Залежно від структури граніту, його поділяють на:

  • дрібнозернистий;
  • середньозернистий;
  • грубозернистий.

Міцність граніту зумовлена щільністю його структури — порожнечі в ній складають всього 1,5 %. Саме тому граніт витримує суворі кліматичні умови, а отже, має довгий термін експлуатації.

Зовнішній вигляд натурального каменю

Граніт має досить велику колірну палітру: він може бути чорним, червоним, сірим і навіть зеленим та блакитним. Різноманіття кольорів, а також структур надають граніту кристали, що містяться в його складі. Наприклад, якщо камінь містить калієвий польовий шпат, він має зелене забарвлення, якщо амазоніт — граніт набуває блакитно-зеленого кольору.

Зерна, що мають червоне або сіре забарвлення, — це шпат, колір якого зумовлює колір граніту. Якщо на камені помітні напівпрозорі «скляні» часточки білого чи жовтуватого кольору, то це кварц. Також граніт містить слюди — часточки, схожі на блискучі пластинки.

Використання граніту в будівництві й архітектурі

Граніт використовують для проведення як зовнішніх, так і внутрішніх робіт. Активне застосування граніту в будівництві та архітектурі зумовлене не лише міцністю матеріалу, але й легкістю в його обробці. Завдяки цьому граніту надають різноманітної форми й фактури поверхні.

Натуральний камінь часто використовують при зведенні фундаменту та викладанні цоколів будинків. При цьому облицювання фасаду краще виконувати дрібнозернистим гранітом: чим менші кристали, тим міцніший цей будівельний матеріал.

Оскільки вигляд виробів з граніту впродовж століть залишається незмінним, з нього виготовляють пам'ятники, постаменти, монументи тощо. В процесі обробки цього матеріалу легко отримати фігури точних розмірів із потрібними пропорціями, аж до виконання дрібних деталей.

В архітектурі граніт популярний у створенні ландшафтів, облаштуванні парків, садів. У місцях відпочинку можна побачити лавки, фонтани, колони, ліхтарі з граніту.

У сполученні з водою граніт виграє всіма кольорами, тому його використовують для спорудження декоративних струмочків і водоспадів.

Граніт також популярний в оформленні інтер'єру. Сходи, поручні, балясини, підвіконня, каміни, столи з граніту зроблять його оригінальним та розкішним. При цьому граніт чудово поєднується з такими матеріалами, як-от: дерево, скло, метал. Ефектно й стильно виглядає також підлога з граніту.

Граніт — натуральний камінь, і заміняти його штучними аналогами не варто. Ціна на них, звичайно, нижча, але вони не володіють такою міцністю й довговічністю, як граніт, і не можуть зрівнятися з красою природного каменю.